What is the production cost per bar of Mast Brothers chocolate?

Karam
@karam
12/11/13 10:45:07AM
1 posts
I am doing some market research and I am trying to find out the production cost per bar for high end boutique bean to bar chocolatiers in the NYC area such as Mast Brothers and Jacques Torres.I would appreciate any knowledge shared on this. Thank you.
updated by @karam: 04/20/15 06:02:47PM
Sebastian
@sebastian
12/11/13 06:59:45PM
754 posts

oh, i imagine they'll consider that to be a closely guarded secret...

Adriennne Henson
@adriennne-henson
12/12/13 09:01:42PM
32 posts

I know what the bars sell for in the stores where with the Mast Brothers bars can go from $7.99-$13.99 but at their factory it is $7.00 per bar or 3 for $20.00.

I haven't been to Jacques Torres for a long time but their bars in retail may go from $5.00 and up depending on which bar.

Cacao Prieto plain bars sell for $10.00 in the retail shops but cheaper whole sale and each store will charge different prices. Hope this helps a bit.

Paul Picton
@paul-picton
12/13/13 10:03:41AM
11 posts

As Sebastian pointed out, this kind of financial information is highly guarded. You should, however, be able to make a generic analysis. It should be pointed out that Mast Bros operation is completely different from Torres - small vs. large factory.

First, what is the price of beans? Bean to bar makers are paying higher than Fairtrade pricing so estimate around $3500/ton. Add in the cost of shipping - $400 per ton. And the cost of sugar - Organic sugar is $2/lb. These are the raw materials.

Now processing: the beans must be sorted, roasted, cracked, winnowed, ground, counched, tempered, molded and packaged. For small batch operation that might take two people, 20 hours and produce 100 lbs of chocolate. For large factory like Torres - no idea as it is a highly automated process. You will have to research the typical cost of employees in NYC.

Equipment: A small factory might have $150,000 in equipment - a large factory $2-$3M. A portion of the cost must be added in along with all the other overhead - sales, marketing, IT, wages, taxes, websites, packaging, maintenance, travel, utilities, etc. Overhead could run 500 - 1000% of the cost of the beans.

From there you can derive the cost per bar - with plenty of assumptions of course. Most of the costs are variable and controllable by the company.

Or use an industry estimate - one book on specialty food retailing said that the typical retail food cost was 35% of retail so a $8 bar would cost $2.80 to produce.

Hope that helps.

Tags

Member Marketplace


Activity

Xocol855
 
@xocol855 • 2 months ago
Created a new forum topic:
slaviolette
 
@slaviolette • last year • comments: 0
Created a new discussion "Cost of goods produced":
"Hi Everyone, Been a long time member but I have not been in in a few years, the fact is that I had to close down my small chocolate business.. but now is..."
chocolatelover123
 
@chocolatelover123 • 2 years ago • comments: 0
Created a new forum topic:
New Chocolate Brand - "Palette"
Marita Lores
 
Marita Lores
 
Vercruysse Geert
 
Vercruysse Geert