Forum Activity for @Daniel Gaal

Daniel Gaal
@Daniel Gaal
03/22/12 01:11:01PM
6 posts

Manufacturing Equipment Costs


Posted in: Tech Help, Tips, Tricks, & Techniques

Hi everyone,

As an option for my school project I want to go over the costs of the machinery needed to produce chocolate. My partners and I are not knowledgeable in this area so I could use your expertise! The following are the machinery and respective prices that I have found (mostly from alibaba.com). Please let me know if the costs are wrong and if I am missing equipment or should replace any of them!

The production capacity for the company is 2475 kg of dark chocolate per month, so around 15 kg per hour.

Process: bean cleaning, roasting, cracking, winnowing, nib grinding, refining/conching, tempering, molding

Bean Cleaner: $2000

http://www.alibaba.com/showroom/cocoa-bean-cleaning-machine.html


Roaster: $200

http://shop.chocolatealchemy.com/products/behmor-1600-roaster


Cracker: $1000http://www.cocoatown.com/index.php?option=com_content&view=article&id=71&Itemid=77


Winnower: $800 http://www.thechocolatelife.com/group/homechocolatemakers/forum/topics/1978963:Topic:12336?commentId=1978963%3AComment%3A13785&groupId=1978963%3AGroup%3A8115

Nib grinder: 150$ http://www.alibaba.com/product-gs/472430642/Self_automatic_bean_grinder.html


Two-roll refiner: $2000 http://www.alibaba.com/product-gs/534536412/Two_roll_type_rubber_refiner.html

Five-roll refiner: $5000

Conch machine: $1000 http://www.alibaba.com/product-gs/339891701/SMJ500_Chocolate_conche.html

(cheaper alternative to two-roll & conch): refiner/conching: 500$ Santha Wet Grinder


Tempering machine: $1000

http://www.alibaba.com/product-gs/508281763/2012_Very_Hot_Chocolate_Tempering_Machine.html

- mixer: $ 2000

http://www.alibaba.com/product-gs/432429310/Chocolate_Mixer.html


- molds: 60$ per (supports 20 spoons).


Thank you kindly!
Regards,
Daniel


updated by @Daniel Gaal: 04/14/15 12:35:31AM
Daniel Gaal
@Daniel Gaal
03/22/12 12:54:42PM
6 posts

Outsourcing chocolate production


Posted in: Tasting Notes

Good news, I got a quote! Thanks everyone =)

Daniel Gaal
@Daniel Gaal
03/21/12 01:55:10PM
6 posts

Outsourcing chocolate production


Posted in: Tasting Notes

Thanks Brad! I will contact them.

Daniel Gaal
@Daniel Gaal
03/21/12 12:50:40AM
6 posts

Outsourcing chocolate production


Posted in: Tasting Notes

I do not know much about chocolate, so I only specified dark chocolate. Assume it is "standard" dark chocolate and not very expensive.

The outsourcing is to take place in Ste Hyacinthe Quebec, approximately 60 km from the "company warehouse" in Montreal, Quebec.

Each batch of 2500kg of chocolate spoons is to be completed every month. Assume delivery is handled by us, not the outsourcer.

We estimate each spoon will be sold for $0.75 at retail.

Assume the molds will be provided by us.

Is there anything else I should add? Our business plan is not supposed to go into minute details so I do not have much more than this, unfortunately. A reasonable estimation is all I need!

Thanks again,
Daniel

Daniel Gaal
@Daniel Gaal
03/21/12 12:41:40AM
6 posts

Outsourcing chocolate production


Posted in: Tasting Notes

Hi Brian,

Unfortunately it is a school project (i cannot say if we will undertake this in the future).

Daniel Gaal
@Daniel Gaal
03/21/12 12:00:54AM
6 posts

Outsourcing chocolate production


Posted in: Tasting Notes

Hi everyone,

I am a student from McGill University working on a business project to produce chocolate spoons for consumption with frozen desserts. I am trying to determine the cost of manufacturing 2500kg of dark chocolate in the form of chocolate spoons (a complete spoon), which is about 275,000 spoons.

The dimensions we have used for the spoons are the following:

4 inches in length, 1 inch width, depth of an inch.
Each spoon is estimated to weigh 9 grams.

The percentage of chocolate desired is 72%.

Would you be able to estimate a cost to manufacture this?


I sent this email to Barry Callebaut as well but I am not sure if they will give a quote on a student project. So if anyone could give some advice on a general number we could expect to pay I would be very greatful!


EDIT: A company replied to me with a quote, case closed. Thank you everyone!

In case anyone wanted to know, they said they would charge us 25 cents per spoon.

Thank you kindly!
Regards,
Daniel G.


updated by @Daniel Gaal: 04/10/15 07:37:24PM